Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe to jedno z najważniejszych miejsc kultu chrześcijańskiego na świecie. Przybywa tutaj nawet kilkadziesiąt milionów wiernych rocznie. Bazylika przyciąga nie tylko swoim majestatycznym pięknem, ale przede wszystkim stanowi świadectwo cudów, jakie się tu dokonały.

Sanktuarium powstało na wyraźne życzenie Najświętszej Maryi Panny

Sanktuarium znajduje się na północnym krańcu miasta Meksyk, u stóp wzgórza Tepeyac, gdzie Najświętsza Maria Panna kilkukrotnie objawiła się Indianinowi, Juanowi Diego. Pierwsze objawienie miało miejsce na wzgórzu 9 grudnia 1531 r. Wkrótce wybudowano w tym miejscu małą kaplicę, którą z czasem powiększano, aż powstała olbrzymia bazylika pod wezwaniem Matki Bożej z Guadalupe. Ludzie stworzyli tę świątynię na wyraźne żądanie Matki Bożej. Od samego początku jej istnienia nieustannie dokonują się w niej cudowne uzdrowienia i nawrócenia. Juan Diego w 2002 r. został wyniesiony na ołtarze przez papieża Jana Pawła II.

Obecnie bazylika jest ogromnym budynkiem w kształcie przypominającym okrągły namiot, a na jej szczycie znajduje się krzyż, którego podstawą jest litera „M” – symbolizująca zarówno Maryję, jak i Meksyk. Wewnątrz zmieści się ponad 20 tys. wiernych. Cudowny obraz Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe znajduje się na centralnym pilastrze. Dzięki okrągłemu kształtowi bazyliki można go dostrzec z każdego punktu kościoła.

Krótki przewodnik dla pielgrzymów odwiedzających Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe

Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe to cel każdej pielgrzymki do Meksyku. Na terenie Sanktuarium znajduje się wiele różnorodnych obiektów i miejsc kultu, które nie tylko wzbudzą zachwyt w każdym pielgrzymie, ale i pozwolą poczuć majestat Najświętszej Matki Bożej. Kształt Bazyliki nawiązuje symbolicznie do Namiotu Spotkania Mojżesza z Bogiem i do płaszcza Matki Bożej. Budynek ma ponad 42 metry wysokości i prawie 100 metrów średnicy. W jej wnętrzu znajduje się Cudowny Obraz, a pod nim ruchomy chodnik, który umożliwia przemieszczanie się pielgrzymów. Po lewej stronie obrazu umieszczone są flagi narodowe państw, które przyjęły Matkę Bożą z Guadalupe za swoją patronkę. Poniżej obrazu mieści się główny ołtarz do odprawiania Mszy Świętych. Oprócz tego wewnątrz Bazyliki znajduje się 9 kaplic.

Pielgrzymi odwiedzają też Starą Bazylikę Matki Bożej z Guadalupe. Warto zwrócić uwagę na płaskorzeźby nad jej drzwiami wejściowymi, które przedstawiają moment objawienia się Matki Bożej Juanowi Diego, a także wizerunki proroków i apostołów. Stara Bazylika wyróżnia się 4 wieżami, kopułą i łukiem nad głównym wejściem. Wszystkie te elementy symbolicznie nawiązują do Świątyni Salomona w Jerozolimie.

Za Starą Bazyliką, po prawej stronie od baptysterium, znajdują się schody, które prowadzą w górę do stojącej na szczycie wzgórza kaplicy. To właśnie tam Juan Diego miał zebrać róże, które świadczyły o prawdziwości objawień. Z tarasu przed świątynią rozciąga się przepiękny widok na miasto Meksyk.

Pielgrzymi mogą też odwiedzić Muzeum Bazyliki Matki Bożej z Guadalupe, które znajduje się na tyłach Starej Bazyliki. Zgromadzona w nim została największa kolekcja sztuki maryjnej w Meksyku. Oprócz tego na terenie Sanktuarium znajduje się m.in. nowoczesne baptysterium, pomnik przedstawiający kadłub okrętu, ogród Tepeyac z rzeźbą Ofiarowanie, Kaplica Źródełka, Kaplica Indian, dzwonnica nowej Bazyliki Matki Bożej z Guadalupe, klasztor Sióstr Kapucynek.