Każdy chrześcijanin wie, że Izrael i jego religijna stolica – Jerozolima – to miejsca kluczowe dla historii chrześcijaństwa. Jednak, dlaczego właściwie są to tak istotne miejsca i z jakich powodów warto je odwiedzić? Podpowiadamy!

Historia Izraela i Jerozolimy

Jerozolima, stolica Izraela (według prawa izraelskiego; ONZ za stolicę uznaje Tel-Awiw), to jedno z najstarszych miast na świecie. Przeżyła naprawdę wiele – 52 razy była atakowana, 23 razy oblężona, a dwa razy nawet kompletnie zniszczona. Mimo to, zawsze udawało się odbudować to “święte miasto”, do którego rok w rok spływają setki tysięcy turystów. Po raz pierwszy Jerozolima stała się stolicą Żydów już 1000 lat przed naszą erą, za panowania króla Dawida. Następnie jego syn – najmądrzejszy władca, król Salomon, zbudował w tym mieście pierwszą Świątynię mającą służyć Izraelitom do oddawania czci prawdziwemu Bogu. To również tam przechowywano najcenniejszy artefakt Żydów – słynną Arkę Przymierza opisaną w Biblii. Jedyne, co z drugiej wybudowanej Świątyni obecnie zostało, to właśnie najchętniej odwiedzana przez turystów Ściana Płaczu. Co jednak najważniejsze dla chrześcijan z całego świata, to fakt, że właśnie w Jerozolimie żył, nauczał, uzdrawiał i zmartwychwzbudzał sam Jezus Chrystus, który również tam właśnie został ukrzyżowany. Wszystkie najważniejsze wydarzenia w religii chrześcijańskiej miały więc miejsce właśnie w Izraelu, dlatego bez obaw możemy go dziś nazywać kolebką chrześcijaństwa – choć dziś Jerozolima znana jest jako miasto trzech religii: judaizmu, chrześcijaństwa oraz islamu.

Co warto zobaczyć w Izraelu?

Dziś niemal z każdego kraju na świecie organizowane są wycieczki, pielgrzymki czy pielgrzymko-wczasy obejmujące właśnie zwiedzanie najważniejszych dla chrześcijan miejsc w Izraelu. Co możemy do nich zaliczyć?

  • Betlejem

Znane jako miejscowość, w której narodził się Jezus Chrystus. Dziś można tam odwiedzić sanktuarium z Bazyliką Narodzenia Pańskiego.

  • Galilea – Nazaret

Choć Jezus urodził się w Betlejem, wychowywany był w Nazarecie – mieście usytuowanym w rejonie zwanym Galileą. Mieszkał tam wraz z Marią i Józefem, dlatego dziś można tam zobaczyć sanktuarium poświęcone Maryi i Józefowi, ale także Bazylikę Zwiastowania czy Sanktuarium Przemienienia oraz inne kościoły.

  • Jerozolima

To zdecydowanie najważniejszy punkt każdej wycieczki czy pielgrzymki do Izraela. To, co koniecznie trzeba w niej zobaczyć, to oczywiście położona na Starym Mieście Bazylika Grobu Świętego (nazywana także Kościołem Zmartwychwstania Pańskiego), a wraz z nią grota, w której najprawdopodobniej złożono martwe ciało Jezusa po śmierci. Naprawdę warto jednak najpierw przejść drogą Via Dolorosa – Drogą Krzyżową, którą pokonał sam Jezus zmierzając na Golgotę, czyli miejsce swojego ukrzyżowania. Oczywiście warto też odwiedzić wspomnianą już wcześniej Ścianę Płaczu będącą równocześnie pozostałością murów Świątyni. Aby zobaczyć zapierający dech w piersi widok, który zapewne sam pan Jezus podziwiał wielokrotnie, warto też udać się na Górę Oliwną – skąd widać całe Stare Miasto i gdzie modlił się sam Jezus tuż przed pojmaniem i śmiercią. Znalezienie się w miejscach opisanych w Biblii i tak znaczących dla całego późniejszego chrześcijaństwa potrafi naprawdę rozbudzić wiarę i docenianie, a także poczuć klimat tamtych czasów i wyobrazić sobie te wydarzenia w najlepszy możliwy sposób.
Oprócz tych miejsc najbardziej istotnych z punktu widzenia religijnego, Izrael kryje w sobie także wiele innych pięknych zakątków wartych zwiedzenia. Zobaczenie samego Morza Martwego może zapierać dech, a zwiedzenie Ogrodów Bahá’i uznanych za ósmy cud świata, a równocześnie najpiękniejszy ogród na Ziemi z pewnością zapadnie nam w pamięć na długo. Warto także zwiedzić miasto Jafa nazywane przez Izraelczyków “narzeczoną morza” ze względu na położenie nad brzegiem Morza Śródziemnego – jedno z najstarszych miast świata, z którym także związanych jest ogrom legend i ciekawych historii. Dla miłośników miast nie do pominięcia będzie też Tel Awiw uznawany za stolicę Izraela przez większość świata. Choć stanowi przeciwieństwo Jerozolimy pod względem budownictwa i technologii, warto je odwiedzić choćby dla licznych i ciekawych muzeów czy po prostu po to, by poczuć, jak wygląda życie na co dzień w Izraelu – kolebce chrześcijaństwa.