Pielgrzymka to podróż do miejsc świętych, podjęta z pobudek religijnych. Motywacją do jej podjęcia może być chęć wyrażenia prośby o konkretne łaski lub zadośćuczynienia za popełnione występki. To świadectwo wyboru określonych wartości religijnych. Każdego roku w wyjazdach pielgrzymkowych udział bierze kilkadziesiąt milionów ludzi. Większość świętych miejsc związanych jest z kultem maryjnym. Jakie zagraniczne kierunki pielgrzymek są obecnie najpopularniejsze?

Sposoby pielgrzymowania

Dawniej miano „pielgrzyma” przypisywano osobom, które trasę przemierzały na własnych nogach. Dzisiaj piesze pielgrzymowanie nie jest wyłączną formą, ale wciąż pozostaje tą najbardziej podziwianą. Pątnicy wzbudzają ogólny podziw. Wczesna pobudka, maszerowanie w deszczu lub upale, bąble na nogach i inne niedogodności, to w tym wypadku standard. Dla bardziej wybrednych organizuje się coraz więcej pielgrzymek autokarowych lub samolotowych. Współczesne biura pielgrzymkowe w swojej ofercie mają nie tylko polskie sanktuaria, ale również te europejskie, a nawet światowe. Jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy z różnych powodów nie mogą podjąć trudu pielgrzymowania pieszego.

Najpopularniejsze zagraniczne miejsca pielgrzymkowe

Jednym z popularniejszych sanktuariów świata jest obecnie Guadelupe – rocznie odwiedza je około dwudziestu milionów pielgrzymów. Serce sanktuarium stanowi Nowa Bazylika, w której umieszczono cudowny wizerunek Matki Bożej z Guadelupe, odbity na płaszczu Juana Diego. Kult maryjny widoczny jest również w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie. Tu w 1917 roku Maryja ukazała się trojgu pastuszkom – Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi. W sanktuarium umieszczono figurę Matki Bożej Fatimskiej w koronie. Znajduje się w niej kula, która zraniła św. Jana Pawła II podczas zamachu na jego życie. Sześć milionów pielgrzymów rocznie udaje się do Sanktuarium Maryjnego w Lourdes. Tu Maryja ukazała się 14-letniej Bernadette Soubirous, późniejszej siostrze zakonnej. Dziś w miejscu kultu znajdują się 22 obiekty, w tym Grota Massabielle, w której ukazała się Maryja. W jej tylnej części znajduje się źródło z cudowną wodą, odkryte przez św. Bernadettę Soubirous. Jako miejsce swoje kultu Matka Boża wybrała również La Salette, małą wioskę we Francji. Ukazała się tam pastuszkom, a w miejscu objawienia wytrysnęło źródełko z cudowną wodą. Obecnie centralnym punktem jest Bazylika z cudowną Figurą Maryi. Każdego roku wielu pielgrzymów decyduje się odwiedzić Rzym. Na terenie Rzymu znajduje się wiele budowli sakralnych, a wśród nich Bazylika św. Piotra. Pielgrzymka do Rzymu to także szansa na zobaczenie Ojca Świętego oraz modlitwa przy grobie Jana Pawła II. Innym miejscem w Europie, który cieszy się rosnącą liczbą pielgrzymek jest Medjugorie – jest to miejsce trwających cały czas objawień. Pielgrzymka do Medjugorie to idealna okazja żeby na własnej skórze poczuć niezwykłą, religijną atmosferę.

Pielgrzymowanie stale się zmienia, a ludzie szukają nie tylko doznań duchowych, ale także rozrywek. Należy jednak pamiętać, że pielgrzymka ma pomóc w duchowym rozwoju i pogłębieniu relacji z Bogiem.