Grób św. Marcina znajduje się we Francji, w miasteczku Tours położonym na Loarą. Obecnie w miejscu grobowca zbudowana jest neobizantyjska bazylika, która zastąpiła wcześniejszą, średniowieczną świątynię (jej pozostałości sklasyfikowano jako zabytek narodowy). Jest to cel podróży wielu pielgrzymów z całego świata. Przyciąga ich nie tylko kult wyjątkowej postaci, jaką był św. Marcin, ale i klimat oraz niewątpliwy urok miasta Tours.

Kim był św. Marcin z Tours?

Św. Marcin z Tours to ważna postać dla Kościoła katolickiego i prawosławnego. Jest jednym z patronów Francji, a także opiekunem żołnierzy. Urodził się jako poganin, ale już w wieku 10 lat zaczął praktykować chrześcijaństwo. Przez decyzję o przyjęciu chrztu świętego popadł w konflikt z rodziną, która była temu przeciwna. Wsławił się m.in., że podczas zimy w Amiens spotkał półnagiego żebraka, któremu oddał połowę swojego płaszcza.

Jako nastolatek obrał stan żołnierski i został rzymskim legionistą. Wraz ze swoim garnizonem z Włoch został przeniesiony w okolice dzisiejszego miasta Amiens. To właśnie z tą lokalizacją związane są najbardziej znane i znamienne dla jego życia zdarzenia. Chrzest przyjął w Wielkanoc 339 roku, po czym zrezygnował ze służby wojskowej, ponieważ – jak wówczas uważano – chrześcijanin nie powinien przelewać ludzkiej krwi. Jego ówczesny dowódca, cezar Julian, który zamierzał walczyć przeciwko germańskim plemionom, nie był przychylny decyzji Marcina, kazał go nawet aresztować. Marcin postanowił więc pójść do bitwy bez broni w pierwszym szeregu, aby walczyć znakiem krzyża. Do walki jednak nie doszło, gdyż Germanie poprosili o pokój.

Po powrocie z wojny Marcin został mnichem. Oddał się pod opiekę biskupa św. Hilarego, któremu wyznał, że chce wieść życie ascety. Wraz z kilkoma towarzyszami wiódł życie pustelnika w pobliskim Ligugé. Sława i cuda świętego mnicha znane były w całej okolicy, dlatego też zarówno wierni, jak i kapłani pragnęli, aby Marcin przyjął godność biskupa. Ten jednak, jako osoba niezwykle skromna i pokorna, nie chciał dla siebie tych godności. Trzeba było uciec się do fortelu, aby go do tego nakłonić.

Marcin został wybrany przez aklamację i 4 lipca 371 przyjął święcenia kapłańskie i sakrę biskupią. Biskupem był przez 25 lat. Zmarł 8 listopada 384 roku, po tym, po długotrwałych dążeniach o łaskę dla heretyków. Jego ciało sprowadzono Loarą do Tours i pochowano 11 listopada w miejscu obecnego grobowca.

Bazylika św. Marcina i inne atrakcje Tours

Tours to cel wielu pielgrzymek do Francji. Warto odwiedzić to miasteczko przede wszystkim ze względu na niezwykle majestatyczną Bazylikę św. Marcina. Wybudowana została w latach 1887-1902 na miejscu dawnego kościoła pod tym samym wezwaniem, który został zniszczony podczas Rewolucji Francuskiej. Budowla nawiązuje do architektury wczesnochrześcijańskiej i bizantyjskiej. Wewnątrz znajduje się grób św. Marcina z reliktami.

Najstarszą konstrukcją w miasteczku jest Wieża Karola Wielkiego, która znajduje się obok Bazyliki św. Marcina. Będąc tutaj warto też odwiedzić romański kościół św. Juliana, którego najstarsza część pochodzi z XI wieku. Jednak najbardziej imponująca jest katedra Saint-Gatien, która wznoszona była od XII do XVI wieku, dlatego można w niej podziwiać wiele stylów architektonicznych.