Każdy z nas dochodzi w życiu do momentu, w którym przekonuje się, jak ważna jest sfera duchowa i rozwijanie swojego wewnętrznego „ja”. To właśnie wtedy wiele osób korzysta z dobrodziejstwa pielgrzymek, które są nie tylko zwiedzaniem odległych miejsc, ale także podróżą w głąb siebie. Jedną z najciekawszych i najbardziej rozwijających destynacji jest Liban, czyli jak wspomina tytuł naszego artykułu – urokliwa Kraina świętego Charbela. Dlaczego to właśnie Liban jest tak szczególnym miejscem? I dlaczego warto wybrać się w podróż śladami św. Charbela? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Liban – dlaczego tak urokliwy?

Liban to miejsce, które łączy w sobie wiele ciekawych elementów. Przede wszystkim to piękna kraina bogata w zachwycające widoki, takie jak plaże, wybrzeża, góry, doliny, jaskinie i rzeki. Bliskość natury pozwala nam się wyciszyć i odpocząć od codziennego zgiełku. Na uwagę zasługują też mieszkańcy Libanu, których otwartość i serdeczność jest widoczna już od pierwszego spotkania. W ich życiu szczególne miejsce zajmuje religia – dziedzina, która definiuje każdą ich decyzję i życiowe cele.

Liban to także kraina szczególna pod względem duchowym. To właśnie tutaj – według legend – Adam osiedlił się po wygnaniu z raju. Co ciekawe, o krainie tej wielokrotnie wspomina zarówno Stary, jak i Nowy Testament, dlatego kraj ten uznawany jest za serce kościoła chrześcijańskiego i ziemię świętą, na której nauczał Jezus. Jest to także miejsce, w którym możemy odbyć podróż śladami św. Charbela, czyli XIX wiecznego pustelnika i uzdrowiciela.

Święty Charbel – kim był?

Św. Charbel to bardzo ciekawa postać, którego losy od wieków stanowią inspirację dla całych pokoleń. Kim był? To libański mnich i pustelnik wyróżniający się niezwykłą pokorą i gorliwością wiary. Jego głównym celem była modlitwa, a cechą szczególną było mówienie jedynie wtedy, gdy ktoś zadał mu pytanie. Na znak swojej ascezy zawsze nosił na głowie kaptur, co sprawia, że obecnie przedstawiany jest właśnie w ten sposób.

Św. Charbel to niezwykła postać także dlatego, że po jego śmierci wielu ludzi dostrzegło niespotykane zjawiska, takie jak pojawienie się nad grobem światła, które lśniło przez kilka tygodni, brak rozkładu ciała, a także wytworzenie przez ciało niezwykłej substancji tajemniczego pochodzenia. Warto podkreślić, że w 1965 roku, pod koniec Soboru Watykańskiego, o. Charbel został beatyfikowany przez papieża Pawła VI, a w 1977 roku został kanonizowany na placu Św. Piotra w Rzymie. Nic więc dziwnego, że każdego roku miliony pielgrzymów przybywa do grobu Świętego Pustelnika, licząc na cudowne uzdrowienie.  

Przeżycie estetyczne i duchowe

Jak już wspomnieliśmy, pielgrzymka do Libanu to nie tylko podróż do pięknych, zapierających dech w piersiach miejsc. To także przeżycie duchowe, które pozwala na nowo odkryć swoją wiarę i umocnić ją jeszcze bardziej. Dodatkowo mistyczne, orientalne klimaty tej krainy pozwalają na maksymalne skupienie na samorozwoju i dokonanie wewnętrznych zmian.

W zależności od programu pielgrzymki możesz zobaczyć wiele miejsc, które są ciekawe nie tylko pod względem turystycznym i zabytkowym, ale także duchowym. Główne punkty takiej wyprawy to m.in.:

  • zwiedzanie Bejrutu, czyli klimatycznych budynków, meczetów, kościołów i uliczek,
  • zwiedzanie tzw. spichlerza Libanu i słynnych fabryk wina,
  • zwiedzanie Jeita Grotto, czyli światowej sławy jaskini, 
  • zwiedzanie maronickiego klasztoru Bkerke, czyli siedziby Patriarchy Maronitów,
  • przejazd na północ Libanu do lasu cedrowego opisanego w Starym Testamencie,
  • przejazd Doliną Quadisha, gdzie znajdują się kaplice, groty i pustelnie pokryte XII i XIII wiecznymi freskami,
  • zwiedzanie Bakaa Kafra, czyli miejsca urodzin Św. Charbela,
  • zwiedzanie Qozahaya, czyli Klasztoru Św. Antoniego Wielkiego.