LUDWIK Biuro Pielgrzymkowo – TurystyczneLUDWIK Biuro Pielgrzymkowo – Turystyczne
Nie pamiętasz hasła?

Pielgrzymki na Litwę

Pielgrzymki na Litwę

Litwa to kraj o tak bogatej kulturze religijnej, jak Polska. Z tego powodu, a także z racji bezpośredniego sąsiedztwa, jest wyjątkowo częstym celem naszych pielgrzymek. W ich trakcie mogą Państwo poznać jej przebogaty krajobraz i ciekawą historię, a przede wszystkim odwiedzić pospolite i mniej znane miejsca związane z religijnym kultem. Dlatego serdecznie zachęcamy do skorzystania z przygotowanej przez nas oferty pielgrzymek na Litwę. Jest to bardzo dobra okazja, aby bliżej poznać kraj naszych północno-wschodnich sąsiadów.

Wilno – cel tysięcy pielgrzymów

Najpospolitszym kierunkiem naszych pielgrzymek jest stolica Litwy – Wilno – miasto wielu zabytków i interesujących miejsc powiązanych z historią. Istnieją tu obok siebie ślady dwóch pokrewnych religii – katolickiej i prawosławnej, co powoduje, że Wilno jest jeszcze ciekawsze dla zwiedzających. Zobaczyć tu można zachowany w stylu gotyckim kościół św. Anny, cerkiew św. Ducha, która dawniej była na Litwie główną prawosławną świątynią, imponujący kościół św. Pawła i Piotra czy najpiękniejszy w całej Europie cmentarz na Rossie. Natomiast głównym powodem każdej organizowanej przez nas pielgrzymki do Wilna, jest wizyta w kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej.

Pielgrzymki do obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej

Ostra Brama jest jedyną zachowaną bramą obronną Wilna i jest „niemym świadkiem” wielu istotnych dla tego miasta historycznych wydarzeń. W XVII wieku pojawiła się w niej kapliczka z zawieszonym renesansowym obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej, który przez wielu nie tylko katolickich, ale i prawosławnych wiernych, uznawany jest za cudowny. Kult wizerunku Matki Boskiej na tym obrazie zapoczątkowali opiekujący się nim karmelici.

Do Matki Bożej Ostrobramskiej modlili się m.in. nasz najwybitniejszy poeta Adam Mickiewicz, papież Jan Paweł II czy marszałek Józef Piłsudski, który ofiarował kaplicy jeden ze srebrnych wotów dziękczynnych, opatrzony napisem „Matko, dziękuję Ci za Wilno”. Otwarte dla wszystkich wyznawców kultu wspomnienie Matki Bożej Ostrobramskiej obchodzone jest tu rokrocznie, 16 listopada. W tym dniu dociera do Wilna wiele pielgrzymek z całego świata, również i nasze. Zachęcamy również Państwa do zapoznania się z pozostałą ofertą naszych pielgrzymek, w tym na przykład pielgrzymek do Fatimy.