Pielgrzymki w Polsce organizowane są przez cały rok. Nie da się ukryć, że najwięcej pielgrzymek odbywa się do Częstochowy, niemniej sakralna mapa Polski opiewa na znacznie więcej miejsc kultu. Sprawdźmy najpopularniejsze destynacje pielgrzymkowe i przyjrzyjmy się pokrótce ich historii.

Licheń – tuż po Częstochowie

W Licheniu znajduje się sanktuarium z obrazem Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski, do którego rok rocznie zjeżdżają setki tysięcy wiernych z całego świata. W 2004 roku wybudowano tam olbrzymią pięcionawową bazylikę – największą świątynię w Polsce, której wnętrza pomieszczą jednocześnie 25 tysięcy wiernych. Charakterystycznym elementem obiektu sakralnego jest monumentalna złocona kopuła o wysokości 45 metrów. W niedalekiej odległości stoi wieża z dwoma tarasami widokowymi.

Zakopane – świątynia pallotyńska

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, wybudowane jako wotum wdzięczności za ocalenie życia Janowi Pawłowi II, jest nazywane przez mieszkańców Wzgórzem Fatimskim. Głównym punktem sanktuarium jest kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej w kształcie papieskiej tiary. Wszystkie elementy wystroju wnętrz, łącznie ze stacjami drogi krzyżowej, są podporządkowane motywom papieskim. W tylnej części sanktuarium znajduje się park fatimski, w którym stoi ołtarz spod Wielkiej Krokwi.

Łagiewniki w Krakowie

Historia Łagiewnik jest ściśle związana z obecnością Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, których najbardziej znaną członkinią była św. Faustyna Kowalska.  W 1931 roku zakonnicy objawił się Chrystus Miłosierdzia, którego postać została uwieczniona na obrazie. Ów obraz zasłynął łaskami i został rozpowszechniony w milionach kopii, które trafiły do wiernych z całego świata.

Święta Lipka

Święta Lipka, zwana niekiedy „Częstochową Północy”, przyciąga wiernych już od kilkuset lat. Trójnawowa bazylika stanowi jeden z najcenniejszych zabytków baroku w północnej części Polski. Najbardziej rozsławionymi elementami świątyni są ruchome organy oraz cudowny obraz Matki Boskiej ubranej w srebrną suknię.