Rezerwacje telefoniczne pod nr: 609 212 554, lub mailowo: biuro@ektravel.pl
Jedno z orędzi św. Szarbela:
„Nie sprzedawajcie waszych dusz na rynkach tego świata. Wasze dusze są bardzo cenne, a każda kwota, jaką zaoferuje świat, będzie za niska względem ich wartości. Nie sprzedawajcie waszych dusz, ponieważ świat nie zapłaci wam takiej ceny, jaką jest Krew Chrystusa przelana na Krzyżu. Królestwo Boże nie jest celem, lecz drogą, którą możesz w sobie odkryć dzięki mocy Ducha Świętego, krok po kroku, dzień za dniem, w małych szczegółach wypełniających twoje życie sekunda po sekundzie” ~ Św. Szarbel Makhlouf, Orędzia z Nieba.
DZIEŃ 1: Bejrut
Zbiórka na lotnisku w Krakowie, odprawa biletowo – bagażowa. Przelot do Bejrutu, przejazd do Harisy- bardzo ważny ośrodek pielgrzymowania chrześcijan libańskich. Harisa to ostra pasta paprykowa, mozaika ulubionych przypraw Libańczyków. Taką nazwę nadano też wzgórzu, skąd na kraj cedrów spogląda Maryja. Sanktuarium na Harisie to symboliczny punkt spotkania do niedawna ostrej tu mieszanki… chrześcijan z muzułmanami. Nawiedzenie sanktuarium Matki Boskiej, patronki Libanu, skąd roztacza się piękny widok na zatokę Jounieh. Matka Boża jest adorowana zarówno przez muzułmanów, jak i chrześcijan jako Piękna Pani. Przejazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
DZIEŃ 2: Annaya – Farayia
Wczesne śniadanie, przejazd do Annaya – miejscowości, która jest znanym chrześcijańskim centrum pielgrzymkowym, ze względu na znajdujące się w miejscowym monasterze maronickim relikwie św. Szarbela Makhloufa. Do dnia dzisiejszego zarejestrowano ponad 23 tys. cudownych uzdrowień. Zwiedzimy klasztor na wysokości 1300 m n.p.m., gdzie św. Szarbel spędził swoje życie oraz pustelnię, gdzie przebywał do śmierci; przejdziemy „Drogą świętych”, którą Szarbel chodził z eremu do klasztoru, pomodlimy się przy grobie Świętego; w planie tego dnia będzie wspólna modlitwa, Eucharystia, różaniec, indywidualna adoracja, czas wolny (zakupy w przyklasztornym sklepiku). Będzie możliwość otrzymania olejku św. Szarbela. Przejazd do Faraiya górskiego miasteczka zamieszkanego głównie przez chrześcijan w libańskim regionie Kasarwan, gdzie została przywieziona figura św. Szarbela. W celu przetransportowania jej potrzeba było wprowadzenia szczególnych ograniczeń ruchu na niektórych odcinkach autostrady prowadzącej do miejscowości. Wysoki na 27 metrów pomnik maronickiego mnicha wykonał miejscowy artysta Naif Alwan. Przejazd do hotelu na obiadokolacje i nocleg.
DZIEŃ 3: Dimane – Bekaa Kafra – Las Bożych Cedrów – Wadi Kadisha (klasztor Mar Lichaa)
Śniadanie. Wyjazd w kierunku Bekaa Kafra (rodzinnej miejscowości św. Szarbela). Przystanek w Dimane (letnia rezydencja patriarchy maronitów, skąd rozciąga się piękny widok na Świętą Dolinę – Wadi Kadisha). Przyjazd do Bekaa Kafra, najwyżej położonej miejscowości na Bliskim Wschodzie (1650– 1800 m.n.p.m.). W tym miejscu urodził się i spędził pierwsze lata swojego życia najbardziej rozpoznawalny z libańskich świętych – św. Szarbel Makhlouf. Skromy domek, w którym mieszkał zamieniony został w kaplicę, gdzie wypłynęło źródełko, które nigdy nie wysycha przypominając o Świętym i jego dzieciństwie. Zwiedzanie domu rodzinnego św. Szarbela, groty, w której się modlił, „Szkoły pod dębem”, gdzie się uczył. Przyjazd do miasteczka Baszarri (Becharre), skąd pochodziła matka św. Szarbela. Tu urodził się również i tworzył Khalil Gibrane – libański poeta, autor „Proroka” dzieła przetłumaczonego na ponad 50 języków świata. Przyjazd do rezerwatu cedrów libańskich (LAS BOŻYCH CEDRÓW), gdzie św. Szarbel usłyszał głos zakonnego powołania. Lasy cedrowe szczycą się okazami liczącymi sobie ponad 3 tysiące lat. Niektóre stały się rzadkim pomnikami przyrody jak np. Arz el Rab zaliczany do tzw. „Bożych Cedrów”. 375 cedrów ma ponad 1000 lat, sięgają 35 m wysokości a obwód ok. 12–14 metrów. Cedry były wspomniane ponad 70 razy w Biblii. Następnie zjedziemy do klasztoru św. Eliasza (Mar Lichaa), który znajduje się u wejścia do Wadi Kadisha (Doliny Świętej, która została wpisana na listę UNESCO). Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 4: Ghazir – Kfarhay – Mar Antonios Koshaya – Byblos
Śniadanie. Przejazd do miejscowości Ghazir – jest to niewielkie, malownicze miasteczko, które nie znalazłoby się na mapie, gdyby nie zbudowany na szczycie góry 525 m n.p.m. klasztor św. Antoniego Padewskiego oraz jego blisko 250 letnia historia. Ufundowany przez ród maronicki Khazenów stał się następnie własnością braci ormiańskich, a także na krótko miejscem pobytu Juliusza Słowackiego (napisał tu dzieło „Anhelli”). Klasztor dał schronienie również o. Ryłko, oraz wielu innym Polakom w czasie II wojny światowej. Stamtąd udamy się do Klasztoru św. Jana Marona w Kfarhay – dawnej siedziby pierwszego maronickiego patriarchy i miejsca, gdzie spoczywają szczątki (fragment czaszki) św. Marona – protoplasty maronitów. Następnie udamy się do jednego z najstarszych i najsłynniejszych klasztorów (serce maronickiego monastycyzmu), który znajduje się w drugiej części Doliny Świętej – klasztoru św. Antoniego z Kozhaya. Św. Szarbel przed wstąpieniem do zakonu przychodził tu odwiedzać swoich wujków. Zwiedzimy przyklasztorny kościół ukryty w skale i przyklasztorne muzeum, pomodlimy się w grocie uwolnienia, będzie też możliwość zakupienia pamiątek. Następnie przejazd do Byblos – miasta zbudowanego przez Fenicjan i poświęcone Bogu El. Liczy sobie co najmniej 7000 tyś. lat historii. Nazwa Byblos wywodzi się od greckiego słowa Papyrus, ponieważ Byblos było ważnym miejscem przeładunkowym papirusu. Złoty okres dla Byblos, to ok. 3000 p.n.Ch. Nastąpił wtedy potężny handel z Egiptem. Wymieniano drzewo cedrowe na złoto, alabaster i papirus. Dzisiaj Byblos to modne miasto z antycznym sercem i starą tradycją. Przypominają nam o tym ruiny starego miasta, zamek i katedra z okresu krzyżowców, fragmenty murów obronnych, a także teatr rzymski i świątynia fenicka. Czas wolny na zakupy. Powrót do hotelu na obiadokolacje i nocleg.
DZIEŃ 5: Tyr – Sydon – Maghdouche
Śniadanie. Tyr i Sydon to miasta biblijne, w których nauczał Jezus, stanowią część Ziemi Świętej. Zobaczymy pozostałości tych najważniejszych miast fenickich Tyru i Sydonu. Tyr to miasto najwcześniej schrystianizowane. Stąd św. Paweł wypływa na trzecią podróż misyjną. Miasto było siedzibą 16 diecezji. Okres Krzyżowców, to okres powolnego upadku. Szczyci się jednak w dniu dzisiejszym dwoma kompleksami archeologicznymi, gdzie zobaczyć można: drogę rzymska, nekropolie, łuk tryumfalny, ulicę kolumnowa, hipodrom i inne pozostałości. Tyr jest jedynym miastem nie zdobytym przez Saladyna. Historia Tyru pamięta również Nabuchodonozora i Aleksandra Wielkiego. Obecnie miasto otoczone jest palestyńskim osiedlami. Sydon, to współcześnie 8 km piaszczystych plaży odgrodzonych od drogi palestyńskim osiedlami. W historii, to fenicki ośrodek handlowy. Pierwsza osada zbudowana 4000 lat p.n.Ch. Zobaczymy z zewnątrz zamek morski Krzyżowców, przejdziemy na targ, przejdziemy odnowionymi uliczkami żydowskimi oraz zobaczymy pałac rodziny Debbane. Następnie wejdziemy do muzeum mydła i zapoznamy się z tradycyjnymi metodami wyrobu mydła z oliwek i lauru. Przejazd do Maghdouche, znane z naturalnej groty, w której to oczekiwała na Jezusa Maryja. Jak wiemy, Jezus przybył do Tyru i Sydonu, aby nauczać. Zawsze towarzyszyła mu Jego Matka. Jako Żydówka, nie miała prawa wejść do miasta pogańskiego jakim był Sydon. Stąd oczekiwała każdego dnia w tej właśnie grocie. Grota zamieniona została na małą kapliczkę – sanktuarium poświęcone Maryi. Obok groty znajduje się współcześnie wybudowany kościół. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 6: Annaya – Majfouq – Jrabta – Kfifan
Wczesne śniadanie. Przejazd do Annaya – miejscowości, która jest znanym chrześcijańskim centrum pielgrzymkowym, ze względu na znajdujące się w miejscowym monasterze maronickim relikwie św. Szarbela Makhloufa. Do dnia dzisiejszego zarejestrowano ponad 23 tys. cudownych uzdrowień. Weźmiemy udział w procesji (dzień 22 każdego miesiąca), która idzie od pustelni do grobu św. Szarbela w klasztorze w Annaya. Procesję tę nakazał sprawować sam św. Szarbel, który ukazał się we śnie Nuhad, którą uzdrowił z paraliżu. Podczas procesji będziemy wypraszać łaskę uzdrowienia naszych chorób. Przejazd do Majfouq, zwiedzanie klasztoru Notre Dame d’Illige (dawnej siedziby patriarchów, miejsca skąd wywodzi się słynna maronicka ikona Notre Dame d’Illige), msza święta w klasztorze Najświętszej Maryi Panny w Majfouq (miejsce, gdzie św. Szarbel spędził pierwszy rok swego nowicjatu). Przyjazd do Jrabta – sanktuarium św. Rafki. Jest to patronka osób przewlekle chorych, także na raka, została beatyfikowana w 1985 r. i kanonizowana w 2001 r. przez naszego papieża św. Jana Pawła II; czas wolny na zakup dewocjonaliów. Przejazd do Kfifan, miejsca, gdzie św. Szarbel przygotowywał się do kapłaństwa pod okiem św. Nimatullaha Al-Hardiniego; modlitwa u grobu św. Nimatullaha i bł. brata Estefana. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
DZIEŃ 7: Grota Jeita – Dair Al Kamar
Śniadanie. Przejazd na północ od Bejrutu, gdzie znajduje się Grota Jeita, w dolinie Psiej Rzeki (jest to najbogatsza w wodę rzeka, dostarczająca Bejrutowi wodę pitną. Grota Jeita, jest też najciekawszą grotą na Bliskim Wschodzie. Udostępniona jest jednak zaledwie niewielka jej część z 8 – kilometrowego korytarza. Stała temperatura wynosi 16 stopni, a odcinek, który pokonują turyści płynąc płaskodennymi łodziami wzdłuż rzeki wynosi 500 m. Atrakcją jest też przejazd kolejką i wspaniałe widoki dzikiej przyrody. Wyjazd w Góry Libanu do Chouf. Zwiedzanie pałacu Beiteddine z XVIII w. Przejazd do Dair al Kamar zwanego “miastem emirów”. Przejazd do Deir el-Qamar – pierwszej stolicy Libanu. Spacer po malowniczej medinie, nawiedzenie kościoła Maryi Panny powstałego ok. 450 roku. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.
DZIEŃ 8: Bejrut – Lotnisko w Bejrucie
Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Zwiedzanie Bejrutu – spacer bez zwiedzania wnętrz, po odnowionym Down Town (Stare Miasto). Przejazd do Corniche – tętniącego życiem deptaku wzdłuż morskiego brzegu. Przejazd na lotnisko, odprawa biletowo-bagażowa, powrót do Polski.
CENA zależna od liczby uczestników:
45 osób i więcej; 4500 PLN + 100 USD (płatne na miejscu)
40 – 44 osób; 4700 PLN + 100 USD (płatne na miejscu)
30 – 39 osób; 4800 PLN + 100 USD (płatne na miejscu)
CENA ZAWIERA:
• Przelot samolotami linii lotniczych Lufthansa lub LOT (bagaż podręczy 8kg + bagaż główny 23 kg)
• Transport komfortowym autobusem na terenie Libanu
• 7 noclegów – w pok. 2, 3- os. (jedynki za dopłatą – 300 USD)
• 7 śniadań, 7 obiadokolacji (jedna obiadokolacja w restauracji poza hotelem)
• Ubezpieczenie KL, NNW
• Realizację w/w programu
• Opiekę duchową Kapłana
• Przewodnika z jęz. polskim
• Turystyczny Fundusz Gwarancyjny 13zł/osobę
CENA NIE ZAWIERA:
• biletów wstępu, zwyczajowych napiwków, kosztu przewodnika: 100 USD płatne na miejscu
• Ubezpieczenia od kosztów rezygnacji
• Dodatkowego ubezpieczenia od chorób przewlekłych
• Napojów do obiadokolacji
DODATKOWE INFORMACJE: