LUDWIK Biuro Pielgrzymkowo – TurystyczneLUDWIK Biuro Pielgrzymkowo – Turystyczne
Nie pamiętasz hasła?

EK-Travel – LIBAN 18.05. – 25.05.2020

Pielgrzymka do Libanu

REZERWACJE EK-TRAVEL: +48 609 212 554

 

JEDNO z orędzi św. SZARBELA: „Nie sprzedawajcie waszych dusz na rynkach tego świata. Wasze dusze są bardzo cenne, a każda kwota, jaką zaoferuje świat, będzie za niska względem ich wartości. Nie sprzedawajcie waszych dusz, ponieważ świat nie zapłaci wam takiej ceny, jaką jest Krew Chrystusa przelana na Krzyżu. Królestwo Boże nie jest celem, lecz drogą, którą możesz w sobie odkryć dzięki mocy Ducha Świętego, krok po kroku, dzień za dniem, w małych szczegółach wypełniających twoje życie sekunda po sekundzie”
Św. Szarbel Makhlouf – Orędzia z Nieba

 

Dzień 1 / TRANSFER NA LOTNISKO, PRZELOT – POLSKA – BEJRUT 18.05.2020r Zbiórka o godz. 14.30 w umówionym miejscu. Wyjazd o godzina 15.00. Wspólny przejazd autokarem na lotnisko do Krakowa Balic. Odprawa paszportowo – bagażowa, wylot o godz. 18.50 do Libanu z przesiadką we Frankfurcie.

Dzień 2 / ANNAYA 19.05.2020r Przylot do Bejrutu, o godz. 02:55, transfer do domu pielgrzyma, zakwaterowanie, odpoczynek. Późne śniadanie, wyjazd do Annaya, do miejscowości, która jest znanym chrześcijańskim centrum pielgrzymkowym, ze względu na znajdujące się w miejscowym monasterze maronickim relikwie św. Charbela Makhloufa. Do dnia dzisiejszego zarejestrowano ponad 23 tys. cudownych uzdrowień. Zwiedzimy klasztor na wysokości 1300 m n.p.m., gdzie św. Szarbel spędził swoje życie oraz pustelnię, gdzie przebywał do śmierci; przejdziemy „Drogą świętych”, którą Charbel chodził z eremu do klasztoru, pomodlimy się przy grobie Świętego; w planie tego dnia będzie wspólna modlitwa, Eucharystia, różaniec, indywidualna adoracja, czas wolny (zakupy w przyklasztornym sklepiku). Będzie możliwość otrzymania olejku św. Charbela. Powrót na obiadokolację i nocleg.

Dzień 3 / DIMANE – BEKAA KAFRA – BECHARRE – LAS BOŻYCH CEDRÓW – WADI KADISHA (klasztor Mar Lichaa) 20.05.2020r Wczesne śniadanie, wyjazd w kierunku Bekaa Kafra (rodzinnej miejscowości św. Charbela). Przystanek w Dimane (letnia rezydencja patriarchy maronitów, skąd rozciąga się piękny widok na Świętą Dolinę – Wadi Kadisha). Przyjazd do Bekaa Kafra, najwyżej położonej miejscowości na Bliskim Wschodzie (1650–1800 m n.p.m.). W tym miejscu urodził się i spędził pierwsze lata swojego życia najbardziej rozpoznawalny z libańskich świętych – św. Charbel Makhlouf. Skromy domek, w którym mieszkał zamieniony został w kaplicę, gdzie wypłynęło źródełko, które nigdy nie wysycha przypominając o Świętym i jego dzieciństwie. Zwiedzanie domu rodzinnego św. Charbela, groty, w której się modlił, „Szkoły pod dębem”, gdzie się uczył. Przyjazd do miasteczka Baszarri (Becharre), skąd pochodziła matka św. Charbela. Tu urodził się również i tworzył Khalil Gibrane – libański poeta, autor „Proroka” dzieła przetłumaczonego na ponad 50 języków świata. Przyjazd do rezerwatu cedrów libańskich (LAS BOŻYCH CEDRÓW), gdzie św. Charbel usłyszał głos zakonnego powołania. Lasy cedrowe szczycą się okazami liczącymi sobie ponad 3 tysiące lat. Niektóre stały się rzadkim pomnikami przyrody jak np. Arz el Rab zaliczany do tzw. „Bożych Cedrów”. 375 cedrów ma ponad 1000 lat, sięgają 35 m wysokości a obwód ok. 12–14 metrów. Cedry wspomniane są ponad 70 razy w Biblii. Następnie zjedziemy do klasztoru św. Eliasza (Mar Lichaa), który znajduje się u wejścia do Wadi Kadisha (Doliny Świętej, która została wpisana na listę UNESCO). Powrót na obiadokolację i nocleg.

Dzień 4 / HARISA – GROTY JEITA 21.05.2020r Śniadanie, wyjazd do Harisy, wjazd kolejką do bardzo ważnego ośrodka pielgrzymkowego chrześcijan libańskich. Jest to miejsce rozwiniętego kultu Maryjnego, znajduje się tu Sanktuarium Matki Bożej Pani Libanu założone w 1904 roku. Nawiedzenie Katedry Zakonu Paulistów, zbudowanej w stylu bizantyjskim. Przejazd w kierunku Groty Jeita, w dolinie Psiej Rzeki (jest to najbogatsza w wodę rzeka, dostarczająca Bejrutowi wodę pitną. Grota Jeita, jest też najciekawszą grotą na Bliskim Wschodzie. Udostępniona jest jednak zaledwie niewielka jej część z 8 – kilometrowego korytarza. Stała temperatura wynosi 16 stopni, a odcinek, który pokonują turyści płynąc płaskodennymi łodziami wzdłuż rzeki wynosi 500 m. Atrakcją jest też przejazd kolejką i wspaniałe widoki dzikiej przyrody. Powrót na obiadokolację i nocleg.

Dzień 5 / ANNAYA – MAYFOUQ – JRABTA – KFIFAN 22.05.2020 r Wczesne śniadanie. Przejazd do Annaya – miejscowości, która jest znanym chrześcijańskim centrum pielgrzymkowym, ze względu na znajdujące się w miejscowym monasterze maronickim relikwie św. Charbela Makhloufa. Do dnia dzisiejszego zarejestrowano ponad 23 tys. cudownych uzdrowień. Weźmiemy udział w procesji (dzień 22 każdego miesiąca), która idzie od pustelni do grobu św. Szarbela w klasztorze w Annaya. Procesję tę nakazał sprawować sam św. Szarbel, który ukazał się we śnie Nuhad, którą uzdrowił z paraliżu. Podczas procesji będziemy wypraszać łaskę uzdrowienia naszych chorób. Przejazd do Majfouq, zwiedzanie klasztoru Notre Dame d’Illige (dawnej siedziby patriarchów, miejsca skąd wywodzi się słynna maronicka ikona Notre Dame d’Illige), msza święta w klasztorze Najświętszej Maryi Panny w Majfouq (miejsce, gdzie św. Szarbel spędził pierwszy rok swego nowicjatu). Przyjazd do Jrabta – sanktuarium św. Rafki. Jest to patronka osób przewlekle chorych, także na raka, została beatyfikowana w 1985 r. i kanonizowana w 2001 r. przez naszego papieża św. Jana Pawła II; czas wolny na zakup dewocjonaliów. Przejazd do Kfifan, miejsca, gdzie św. Charbel przygotowywał się do kapłaństwa pod okiem św. Nimatullaha Al-Hardiniego; modlitwa u grobu św. Nimatullaha i bł. brata Estefana. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 6 / GHAZIR – KFARHAY – MAR ANTONIOS KOSHAYA – BYBLOS 23.05.2020r Śniadanie. Przejazd do miejscowości Ghazir – jest to niewielkie, malownicze miasteczko, które nie znalazłoby się na mapie, gdyby nie zbudowany na szczycie góry 525 m n.p.m. klasztor św. Antoniego Padewskiego oraz jego blisko 250 letnia historia. Ufundowany przez ród maronicki Khazenów stał się następnie własnością braci ormiańskich, a także na krótko miejscem pobytu Juliusza Słowackiego (napisał tu dzieło „Anhelli”). Klasztor dał schronienie również o. Ryłko, oraz wielu innym Polakom w czasie II wojny światowej. Stamtąd udamy się do Klasztoru św. Jana Marona w Kfarhay – dawnej siedziby pierwszego maronickiego patriarchy i miejsca, gdzie spoczywają szczątki (fragment czaszki) św. Marona – protoplasty maronitów. Następnie udamy się do jednego z najstarszych i najsłynniejszych klasztorów (serce maronickiego monastycyzmu), który znajduje się w drugiej części Doliny Świętej – klasztoru św. Antoniego z Kozhaya. Św. Szarbel przed wstąpieniem do zakonu przychodził tu odwiedzać swoich wujków. Zwiedzimy przyklasztorny kościół ukryty w skale i przyklasztorne muzeum, pomodlimy się w grocie uwolnienia, będzie też możliwość zakupienia pamiątek. Następnie przejazd do Byblos – miasta zbudowanego przez Fenicjan i poświęcone Bogu El. Liczy sobie co najmniej 7000 tyś. lat historii. Nazwa Byblos wywodzi się od greckiego słowa Papyrus, ponieważ Byblos było ważnym miejscem przeładunkowym papirusu. Złoty okres dla Byblos, to ok. 3000 p.n.Ch. Nastąpił wtedy potężny handel z Egiptem. Wymieniano drzewo cedrowe na złoto, alabaster i papirus. Dzisiaj Byblos to modne miasto z antycznym sercem i starą tradycją. Przypominają nam o tym ruiny starego miasta, zamek i katedra z okresu krzyżowców, fragmenty murów obronnych, a także teatr rzymski i świątynia fenicka. Czas wolny na zakupy. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 7 / MAGHDOUCHE – SYDON – BEJRUT 24.05.2020r Śniadanie, Przejazd do Magdouche, nawiedzenie Sanktuarium Matki Bożej Oczekującej, msza święta w Grocie Oczekiwania. Maghdouche, znane z naturalnej groty, w której to oczekiwała na Jezusa Maryja. Jak wiemy, Jezus przybył do Tyru i Sydonu, aby nauczać. Zawsze towarzyszyła mu Jego Matka. Jako Żydówka, nie miała prawa wejść do miasta pogańskiego jakim był Sydon. Stąd oczekiwała każdego dnia w tej właśnie grocie. Grota zamieniona została na małą kapliczkę – sanktuarium poświęcone Maryi. Obok groty znajduje się współcześnie wybudowany kościół. Przejazd do Sydonu, biblijnego miasta z zamkiem Templariuszy, karawanserajem oraz dobrze zachowaną mediną. Czas wolny na zakupy. Powrót na obiadokolację i nocleg.

Dzień 8 / PRZELOT LIBAN – POLSKA, TRANSFER DO MIEJSCA ZBIÓRKI 25.05.2020r Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Zwiedzanie Bejrutu – spacer bez zwiedzania wnętrz, po odnowionym Down Town (Stare Miasto). Przejazd do Corniche – tętniącego życiem deptaku wzdłuż morskiego brzegu. Przejazd na lotnisko, odprawa biletowo-bagażowa, wylot godz. 17.00 z Bejrutu, powrót do Polski.

CENA ZA OSOBĘ: 450 USD + 2800 PLN (u pilota dodatkowo płatne 90 USD)

CENA ZAWIERA:
• Transfer na i z lotniska
• Przelot samolotem na trasie Kraków – Bejrut – Kraków (przesiadka we Frankfurcie)
• Na pokładzie samolotu przekąski (krótsza trasa), posiłek i napoje (dłuższa trasa)
• Transport komfortowym autokarem w Libanie
• 7 Noclegów w ośrodku Notre Dame du Mont miejscowość Fatka, w pokojach 2 os. z łazienkami http://www.ndm-lb.com/ (brak pokoi 3 osobowych)
• Wyżywienie w postaci bufetu – śniadania i obiadokolacje
• Ubezpieczenie podróżne KL i NNW
• Opiekę licencjonowanego pilota wycieczek
• Realizację w/w programu
• Opiekę duchową kapłana
• Przewodnika z jęz. polskim
• Turystyczny Fundusz Gwarancyjny 13zł/osobę

CENA NIE ZAWIERA:
• biletów wstępu, zwyczajowych napiwków, kosztu przewodnika: 90 USD płatne na miejscu
• Ubezpieczenia od kosztów rezygnacji 2,8% lub 5,6% (możliwość wykupienia w biurze)
• Dodatkowego ubezpieczenia od chorób przewlekłych (możliwość wykupienia w biurze)

DODATKOWE INFORMACJE:
• Organizator zastrzega sobie możliwość zmian w programie
• Kolejność zwiedzania może ulec zmianie
• Oferta została skalkulowana dla grupy 40 osób, przy mniejszej liczbie zostanie ponownie skalkulowana
• Osoby podróżujące samotnie, które nie chcą dopłacać do pokoju 1–osobowego, będą dokwaterowane do innej osoby tej samej płci w pokoju 2–osobowym. W przypadku braku drugiej osoby na dokwaterowanie Klient będzie musiał dopłacić kwotę 150 USD do pokoju 1 osobowego.
• Codziennie odprawiane są Msze św.
• Uczestnicy wyjazdu nie mogą posiadać izraelskich stempli w paszporcie. Jeżeli byli Państwo w Izraelu i posiadają świadczące o tym stemple w paszporcie, należy dokonać jego wymiany. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty zakończenia wyjazdu.
• Przy zapisie wpłata bezzwrotnej zaliczki 250 zł
• Godziny przelotu: Polskie Linie Lotnicze LOT: 18.05.2020 KRK 18:55 FRA 20:30; FRA 21:55 BEY 02.50; 25.05.2020 BEY 17.00 FRA 20:15; FRA 22:20 KRK 23:30.